قبض انبار

قبض انبار

قبض انبار

قبض انبار برگه یا رسیدی است که تحویل گیرنده یک کالا پس از تحویل کالا آن را به تحویل دهنده می دهد. در قبض‌انبار مشخصات کالایی که تحویل داده شده است به طور کامل و دقیق درج می شود.
قبض انبار در تحویل کالاها به اماکن گمرکی نقش ویژه ای دارد. به طوری که در با تحویل هر کالا قبض‌انبار جداگانه صادر می شود و به تحویل گیرنده ارائه داده می شود.

قبض‌انبار دارای مشخصات زیر است:

شماره بارنامه، شماره انبار، نام صاحب کالا، شرکت حمل کننده، نوع کالا، نوع بسته، تعداد کالا، وزن کالا، زمان تحویل کالا، مرز ورودی، شماره ردیف دفتر انبار و سایر موارد.

قبض انبار

قبض انبار در حقوق تجارت

در حقوق تجارت قبض انبار سندی مشابه سفته می باشد با این توصیف که متعهد باید مبلغی را در حق متعهدله بپردازد حال در فرضی که موفق به این کار نشود، دارنده قبض‌انبار این حق را دارد که با فروش کالاهایی موجود در انبار طلب خود را وصل نماید.

در حقیقت، کالاهای موجود در انبار وثیقه طلب دارنده سند قبض انبار قرار می گیرند. قبض‌انبار در میان بارزگانان و تجار مورد استفاده قرار می گیرد. در قبض‌انبار موعدی برای تأدیه مبلغ در نظر گرفته می شود چنانچه مالک کالاها قبل از سررسید وجه را پرداخت نماید در آن صورت کالاهای موجود در انبار به وی مسترد می شود. قبض انبار نیز مانند وثیقه قابل ظهر نویسی است و هر کدام از ظهرنویسان نیز نسبت به دارنده برگه قبض‌انبار دارای مسئولیت تضامنی هستند. چنانچه در موعد سررسید مبلغ تأدیه نگردد، دارنده قبض‌انبار ظرف ۱۰ روز از تاریخ سررسید نسبت به فروش کالاها اقدام می کند و پس از صدور اجرائیه به بدهکار یک ماه فرصت داده می شود تا نسبت به پرداخت طلب اقدام کند در غیر این صورت کالاهای موجود در انبار از طریق علمیات حراج فروخته می شود.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *